11.05.12

Kto trafia do pierwszej klasy?

Test umiejetnosci na starcie szkolnym odpowie na pytanie, jak szkoła uczy najmłodsze dzieci. Po raz pierwszy w tak szerokim stopniu porównane zostana umiejetnosci i postepy szescio- i siedmiolatków. Precyzje pomiaru gwarantuje specjalny test, który dzieci beda rozwiazywac za pomoca tabletów.

Przygotowany w Instytucie Badan Edukacyjnych test umiejetnosci na starcie szkolnym (TUNSS) sprawdza kompetencje istotne z punktu widzenia nauki pisania, czytania i matematyki, m.in. sprawnosc manualna, spostrzegawczosc czy porównywanie wielkosci obiektów. Pierwsze badanie zostanie przeprowadzone we wrzesniu 2012 r. na uczniach pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dzieki niemu badacze dowiedza sie, jakim potencjałem i umiejetnosciami dysponuja dzieci, które rozpoczynaja nauke w szkole. Kolejny test zostanie przeprowadzony pod koniec przyszłego roku szkolnego. Porównujac rezultaty obu pomiarów, eksperci IBE beda mogli zobaczyc, jakich postepów dokonali uczniowie. Badaniu TUNSS zostana równie poddane szesciolatki, które pozostały w zerówkach. Umoliwi to porównanie potencjału i postepów dzieci w obu typach placówek.

Piotr-Rycielski.jpg

- TUNSS pozwoli zorientowac sie, na ile skutecznie szkoła niweluje rónice w poziomie umiejetnosci uczniów. W razie potrzeby, na podstawie wyników bedzie moliwe przygotowanie programów wspierajacych szkołe w tym zadaniu - wyjasnia Piotr Rycielski, lider pracowni Szkolnych Uwarunkowan Efektywnosci Kształcenia (SUEK) IBE. - Celem naszego badania jest analiza szkolnych i pozaszkolnych czynników wpływajacych na postepy edukacyjne dzieci. Pierwszy test TUNSS da nam sposobnosc opisania umiejetnosci dzieci na progu ich szkolnej edukacji. Dlatego zaley nam na jak najwiekszej precyzji oraz zakresie pomiaru - dodaje.

Własnie dla zachowania precyzji tego badania eksperci SUEK zdecydowali sie na przygotowanie specjalnego testu adaptatywnego, który dzieci beda rozwiazywac na tabletach. W tescie adaptatywnym kolejne zadania stawiane dzieciom zalea od ich wczesniejszych odpowiedzi. Kady uczen otrzymuje wiec indywidualny zestaw pytan i polecen. Pozwoli to na bardzo dokładna ocene umiejetnosci ucznia. Dodatkowo taki samo dostosowujacy sie test bedzie atrakcyjniejszy dla dzieci. Tym samym te mniej czasu - a wiec w mniejszym stopniu zakłóca prace szkoły.

Wyniki pierwszego testu TUNSS beda gotowe w marcu przyszłego roku, wnioski z drugiego testu - latem 2013 r. Badanie zostanie przeprowadzone na 10 tys. uczniów ze szkół podstawowych i szesciolatków z zerówek.

Źródło/fot. Instytut Badań Edukacyjnych
najnowszy numer

Ekspert 3/2011

Ekspert 3/2011

Ekspert 3/2011 - Sieć koniec problemów
W numerze: Sieć bez problemów, własny sklep na Facebooku, technologia chmury, Objective-C i programowanie w Adobe Flex.

czytaj dalej
HP konkurs Upgrade your office

forum gorące wątki