12.03.12

Polacy wygrywają zawody robotów w Wiedniu!

Studenci z Koła Naukowego "Integra" działającego przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH zostali medalistami największych zawodów robotów mobilnych w Europie – RobotChallenge w Wiedniu.

Wiedeńskie zawody, rozgrywane w dniach 10-11 marca b.r., uznawane są za największe i najbardziej prestiżowe w Europie. W ich tegorocznej edycji wzięło udział około 500 uczestników z ponad 20 krajów, a rywalizowali oni w czternastu rozegranych konkurencjach.

Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrali młodzi konstruktorzy z Polski, deklasując pozostałe reprezentacje. Polacy zdobyli 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe medale, wyprzedzając m.in. twórców robotów z Niemiec, Szwecji, Szwajcarii czy Austrii. Szczegółowe wyniki zawodów dostępne są na stronie: www.robotchallenge.org/programm/ergebnisse.

Złoty medal zdobyli m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, studenci V roku informatyki stosowanej w AGH, których robot o imieniu "Zwierzak" pokonał przeciwników w kategorii "Micro Sumo" (autonomiczne mikroroboty walczące na "macie"; zwycięża ten, który zepchnie z niej przeciwnika).

W konkurencji "Line follower z przeszkodami" (robot wyścigowy śledzi tor narysowany czarną linią, omijając przeszkody) srebrny medal zdobył ubiegłoroczny zwycięzca - "Hurricane" autorstwa Marcina Okarmy i Mariusza Kaczmarka (V rok kierunku automatyka i robotyka). Robot z AGH zdobył również srebrny medal w kategorii "Freestyle" - sędziowie docenili układ zaprezentowany przez "Zebulona", którego konstruktorami są studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka: Julia Szymura, Paweł Bańka i Jacek Chmiel. Opiekunem naukowym KN "Integra" jest dr inż. Dariusz Marchewka z Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

rc-logo-screen.jpg

Warto dodać, że Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi rok z rzędu - podczas ubiegłorocznej edycji ich dorobek wynosił 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale.

fot. robotchallenge.org
najnowszy numer

Ekspert 3/2011

Ekspert 3/2011

Ekspert 3/2011 - Sieć koniec problemów
W numerze: Sieć bez problemów, własny sklep na Facebooku, technologia chmury, Objective-C i programowanie w Adobe Flex.

czytaj dalej
HP konkurs Upgrade your office

forum gorące wątki