Wśród programów wydanych przez Komputer Świat w serii Dobry Program znajdziemy Enhance MySe7en Pro. Służy on między innymi do zwiększania wydajności Windows i porządkowania systemu.
Gdy instalujemy oprogramowanie, czasem bez naszej wiedzy zostanie zmieniony tytuł na górnym pasku okna Internet Explorera. Możemy równie dobrze sprawić, aby pasek przeglądarki uzupełniony był o wybrany przez nas komunikat.
Wśród wielu drobnych i przydatnych modyfikacji Windows XP przyda się zmiana w rejestrze systemowym, która sprawi, że na pulpicie będzie wyświetlona informacja o posiadanej przez nas wersji systemu.
Każdy z użytkowników sieci lokalnej w Windows może w większości wypadków bez pytania skopiować dane udostępnione przez innych użytkowników. Możemy jednak ukryć swój komputer w Otoczeniu sieciowym.
Funkcja autostartu płyt w systemie Windows przydaje się głównie mało zaawansowanym użytkownikom. Warto zatem poznać metodę, dzięki której wyłączymy autostart dla napędu CD-ROM.
W Windows XP zarządzanie energią dostępne jest jedynie dla użytkownika z uprawnieniami administratora. Warto zaoferować ten luksus również innym użytkownikom.
Podczas przeglądania zawartości katalogów z plikami Windows tworzy w nich wpis z ostatnią datą otwarcia. Jest to obciążenie dla systemu plików. Możemy je wyłączyć i dzięki temu przyspieszyć system.
Nowoczesny pecet współpracuje z dyskiem twardym sformatowanym w systemie NTFS. Jeśli nie korzystamy z aplikacji przygotowanych dla DOS, możemy przyspieszyć operacje dyskowe, wyłączając część starych procedur obsługi plików.
Menu wyszukiwania w Windows XP zostało pozbawione wielu opcji i dostosowane do potrzeb mniej zaawansowanych użytkowników. Ekspertom przydaje się jednak bardziej rozbudowane menu, które pozwala na dokładniejsze wyszukiwanie.
Windows stanowi rodzaj zwrotnicy, która sterując wszystkimi działaniami sprzętu i oprogramowania, sprawia, że komputer może pracować z pełną mocą. Przeczytajmy, jak ta zwrotnica działa i jak ją konserwować.
W tle Windows Vista działa kilkadziesiąt usług. Im jest ich więcej, tym system zamyka się wolniej. Możemy znacznie przyspieszyć wyłączanie Windows przez skrócenie czasu oczekiwania na zamknięcie usług.
W Internet Explorer 7 wbudowano boczny pasek wyszukiwania, dzięki któremu mamy szybki dostęp do wybranej wyszukiwarki. Pasek boczny jest dość przydatny, ale ma również przeciwników, którym jego obecność przeszkadza.
W system Windows wbudowano wiele przydatnych narzędzi, między innymi Wiersz polecenia. Jednak jego nieumiejętne wykorzystanie może spowodować bardzo wiele szkód.
Płyty główne wyposażone są w głośniczek – PCspeaker. Ma on za zadanie sygnalizować błędy komputera i ostrzegać przed wystąpieniem awarii. Czasem jednak PCspeaker odzywa się zbyt często podczas pracy Windows.
Windows 95 przy starcie uruchamiał okna, które nie zostały zamknięte przez użytkownika przy poprzednim zamykaniu systemu. W Windows XP także można uaktywnić tę opcję.
Funkcja autostartu po włożeniu nośnika z danymi do napędu CD-ROM/DVD-ROM oferuje szybki dostęp do funkcji związanych z nośnikiem. Czasem jednak takie pojawiające się okna po prostu przeszkadzają w pracy.
Sprawdźmy, jak dzięki sprytnej modyfikacji rejestru Windows Vista będzie można go szybciej zamykać.
Za pomocą prostej modyfikacji rejestru Windows możemy zablokować automatyczne zapisywanie haseł. Dzięki temu nasze prywatne dane będą bardziej bezpieczne.
Jeśli posiadamy komputer stacjonarny, nie jest nam potrzebna funkcja Centrum urządzeń mobilnych. Sprawdźmy, jak ją wyłączyć za pomocą modyfikacji rejestru.
Jeśli obawiamy się o to, że ktoś w sieci lokalnej skopiuje od nas dane bez pytania o zgodę, możemy ukryć swój komputer w Otoczeniu sieciowym. Sprawdźmy, jak to zrobić.
Warto włączyć automatyczną aktualizację zawartości folderów, aby zobaczyć na bieżąco ile zajmują przykładowo podczas procesu kopiowania do nich danych.
Jeśli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami systemu Windows, z pewnością przeszkadzają nam dymki informacyjne, które pojawiają się nad paskiem zadań. Możemy je dość łatwo wyłączyć dzięki odpowiedniej modyfikacji rejestru.
Windows przy każdym uruchomieniu aktualizuje zasady grupy. Funkcja ta nie jest przydatna w domowej sieci lokalnej, dlatego warto ją wyłączyć. Dzięki temu system będzie uruchamiał się nieco szybciej.
Jeśli zainstalowaliśmy dodatek na pulpit w postaci alternatywnego zegarka, nie jest nam potrzebny zegar na pasku zadań. Można go ukryć za pomocą odpowiedniej modyfikacji rejestru systemowego.
Dostosowywanie wyglądu pulpitu do naszych potrzeb to zawsze dobra zabawa. Poza zmianą tapety czy edycji wyglądu okien możemy skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji. Na przykład ukryć ikony na pasku zadań.
Ekspert 3/2011 - Sieć koniec problemów
W numerze: Sieć bez problemów, własny sklep na Facebooku, technologia chmury, Objective-C i programowanie w Adobe Flex.
Komputer Świat, Download, Słownik komputerowy, Newsweek, Fakt, Auto Świat, Sport, Sklep Literia.pl, ofeminin.pl, Gamezilla.pl, Kody rabatowe, Top Garage, ShopALike.pl