19.08.09

JAlbum - internetowy fotoalbum

Zdjęcia nie są po to, by je chować w szufladzie, lecz po to, by pokazywać je wszystkim i dzielić się wspomnieniami. Najlepiej zatem publikować swoje fotki w sieci. Jest to wygodne, efektowne i proste.

spis treści

  1. 1. Wprowadzenie
  2. 2. Instalacja
  3. 3. Pierwszy projekt
  4. 4. Konfiguracja
  5. 5. Nowe skórki dla JAlbumu
  6. 6. Publikujemy album w internecie
następna

Wprowadzenie

Wykonanie na własną rękę galerii zdjęć wymaga sporo czasu i znajomości różnych internetowych technologii, a czasem również języków programowania. Często przekracza to możliwości zwykłego użytkownika. Z pomocą przychodzą nam jednak darmowe programy do tworzenia galerii zdjęć. Jednym z nich jest program JAlbum, który nie tylko pozwala na szybkie i łatwe, ale również efektowne wygenerowanie albumu zdjęć. Program ten jest oparty na licencji OpenSource LGPL i możemy go używać zarówno do tworzenia komercyjnych, jak i darmowych projektów.

jalbum-internetowy-fotoalbum-13
JAlbum został napisany w Javie, dzięki czemu może być uruchomiony niemal w każdym systemie operacyjnym

 

Polecam JAlbum
Dorota Trajkowska, autorjalbum-internetowy-fotoalbum-5W internecie można znaleźć sporo różnych programów do tworzenia galerii zdjęć. Niestety, nie wszystkie, tak jak JAlbum, działają pod różnymi systemami operacyjnymi, pozwalają na wysłanie zdjęć na serwer, mają tak dużo plug-inów i umożliwiają tworzenie własnych skórek. Dlatego ja zdecydowałam się na tworzenie swojej internetowej galerii zdjęć właśnie w tym programie.

 

następna